Egzostoza podpaznokciowa palca

Egzostoza podpaznokciowa palca to występowanie na ogół łagodnego guza, powodującego zdeformowanie kształtu palca oraz płytki paznokciowej. Guz ten jest zmianą wolno rosnącą, która powiększając się, z czasem powoduje podminowanie łożyska paznokcia. To z kolei prowadzi do deformacji i uszkodzeń płytki, która zaczyna odstawać, odsuwać się w głąb palucha i rozwarstwiać. Powiększający się guz podpaznokciowy w początkowej fazie nie jest bolesny, ale zmienia się to z czasem, gdy jest już na tyle duży, iż utrudnia dobranie obuwia. Odczuwalny jest wtedy ból palucha, zwłaszcza podczas ruchu, podczas którego dochodzi do nacisku na narośl.

Zmiana występuje najczęściej u ludzi młodych, zwykle obejmuje paluch stopy. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca jasny, ale najczęściej do gabinetu  zgłaszają się pacjenci, którzy doznali urazu.

Egzostoza podpaznokciowa ma charakter postępujący, zatem możliwości leczenia zachowawczego są ograniczone. Zazwyczaj do trafnej diagnozy wystarczy konsultacja u doświadczonego podologa bądź chirurga. Warto jednak wykonać zdjęcie RTG, na którym bezbłędnie uwidoczni się owa zmiana. Na badaniu radiologicznym widać narośl chrzęstno-kostną paliczka dystalnego, która przedziera się przez łożysko pod płytkę paznokciową, powodując jej unoszenie.

Leczenie to usunięcie zmiany, lecz egzostoza ma tendencje do nawrotów.