Wnętrostwo to brak jednego lub dwóch jąder w mosznie u chłopca.
Jądra są obecne w mosznie w chwili narodzin u ponad 95% chłopców urodzonych o czasie. Około połowa niezstąpionych jąder dotrze na miejsce w pierwszych tygodniach życia. Pozostałe będą wymagać leczenia (ok. 1-2% wszystkich chłopców). Połowa pacjentów z wnętrostwem ma jądra niezstąpione obustronnie.
Zaraz po urodzeniu lub w okresie późniejszym nie widać i nie czuć jądra w mosznie, a worek mosznowy po stronie wnętrostwa może być mniejszy.
U chłopców do około 10. roku życia mogą występować tak zwane jądra wędrujące. Zjawisko to polega na tym, że jądra bywają obecne w mosznie, ale czasami są podciągane przez mięsień dźwigacz jądra (który przebiega wzdłuż powrózka nasiennego, na którym zawieszone jest jądro), do kanału pachwinowego, a nawet z powrotem do brzucha. Jest do mechanizm obronny jądra. Uruchamia się, jeśli dziecko jest zdenerwowane, przestraszone lub jest mu zimno. Ma chronić jądro przed urazami. Jądra są natomiast najczęściej obecne w mosznie w czasie snu i w ciepłej kąpieli. Jest to sytuacja prawidłowa.
Wnętrostwo leczy się operacyjnie, Większość jąder pozostaje w mosznie po jednym zabiegu.