Przepukliną pachwinową nazywamy miękki guzek w pachwinie, który u dziewczynek schodzi w kierunku wargi sromowej większej, a u chłopców w kierunku moszny. Worek przepuklinowy (nazywany uchyłkiem pochwowym otrzewnej) to niezarośnięty uchyłek otrzewnej, czyli błony wyścielającej od wewnątrz jamę brzuszną. Przepuklina pachwinowa jest najczęstszą wadą wrodzoną u dzieci, a plastyka przepukliny pachwinowej to najczęściej wykonywana operacja w trybie planowym u dzieci.
Przepuklina pachwinowa występuje u 3-4,5% niemowląt, przy czym stwierdza się ją 3-10 razy częściej u chłopców, niż u dziewczynek. W przypadku wcześniaków ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej jest większe.
Objawem przepukliny pachwinowej jest pojawienie się miękkiego guzka powyżej pachwiny .Guzek powiększa się przy płaczu, krzyku dziecka lub podczas kaszlu, kiedy zwiększa się ciśnienie w obrębie jamy brzusznej.
Rozpoznanie przepukliny pachwinowej jest równoznaczne ze wskazaniem do leczenia operacyjnego . Pilnego leczenia operacyjnego wymagają dzieci z uwięźniętą przepukliną i dziewczynki z więznącym jajnikiem. W pozostałych przypadkach dziecko kwalifikuje się do leczenia planowego.
Po operacji nawrót przepukliny pachwinowej występuje średnio u 2-4% operowanych dzieci